сряда, 22 януари 2025 г.

Откровено за вас: Разговор с д-р Ивайло Якимов за книгата му „Спорт, здраве и ти“

 

Спортуването не е само времето от стъпването на терена, пистата, тепиха или паркета до края на заниманието…

 

Днешната ни среща е с д-р Ивайло Якимов, който е първият спортен лекар в България, приложил генетичен анализ с доказани резултати в професионалния спорт. А книгата му, озаглавена „Спорт, здраве и ти“, ще излезе от печат през февруари.

Авторът, с дългогодишен опит в областта на спортната медицина, успява да направи сложни медицински и научни теми, достъпни за широката аудитория, предоставяйки не само теоретична информация, но и практически насоки за всички, които се стремят да подобрят своето здраве и спортни постижения. Основният акцент в книгата му е върху важността на правилната профилактика и възстановяване след физическо натоварване. Д-р Якимов разглежда разнообразие от методи за предотвратяване на травми, включително правилно адаптиране към тренировъчния процес, хидратация, използване на суплементи и навици, които могат да направят значителна разлика за физическото здраве на всеки спортист или активен човек.

„Спорт, здраве и ти“ е изключително полезна не само за професионални спортисти и треньори, но и за хора, които се интересуват от здравословен начин на живот и искат да избегнат неприятни последствия от неправилни тренировки или поведение. Приятен и лесен за разбиране стил на писане, подкрепен с научни факти и примери, четиво за всеки, който се стреми към дългосрочно поддържане на добра физическа форма и профилактика на здравословни проблеми. Книгата е ръководство за всяко спортно лице, независимо от нивото му, както и за всички, които искат да подобрят своя начин на живот.

Едно от най-силните качества на книгата „Спорт, здраве и ти“ е ясно разграниченото и логично структурирано представяне на научените уроци и професионалния опит на автора. Читателят ще намери доказани методи за възстановяване след травми, както и съвети как да се предотвратят различни проблеми, свързани със здравето на опорно-двигателната система. Специален акцент е поставен на необходимостта от интегриран подход в лечението на травми, който включва както медицинско лечение, така и комплексни рехабилитации и тренировки.

 

Ето какво споделя д-р Ивайло Якимов за своя опит като спортен лекар:

 

„Имам специалност „Спортна медицина“ и над 25 г. стаж в областта.

Започнах професионалния си път в Отделението по Обща хирургия в болницата в гр. Исперих, като заедно с това започнах и практика във ФК „Бенковски“ – Исперих в А окръжна група и В група, както и във ВК „Хан Аспарух“ – Исперих. Последва работа с ФК „Девня“ отново в А окръжна група и В група, а през 1998 г. преминах  в професионалния спорт с ФК „Спартак“ – Варна.

Имам стаж като лекар в Медицинския Център по Рехабилитация и Спортна медицина – Варна. В периода 2007-2009 г. работих като консултант на медицинския екип на ФК „Хартс“ – Шотландия.

Шампион на България съм с футболните отбори  ЦСКА (2005 г.), Литекс (2010 г.), Лудогорец (2014, 2015, 2016 г.) и участник с отбора в Шампионската лига, Лига Европа на УЕФА и Младежката Шампионска лига.

Автор съм на първото и единствено в България внезапно изследване за нивото на хидратация при спортисти, както и на първото и единствено в България изследване за влиянието на дехидратацията върху функционалния капацитет при футболисти. Резултатите от тези научни изследвания съм представял на медицински форуми и са публикувани в български и международни медицински списания.

Имам публикации в списание „Медицина и спорт“ по теми от спортната рехабилитация.

Част съм от екипа от специалисти, провели първия генетичен тест в българския професионален футбол, дал неоспорими резултати, признати на световно ниво.

В момента ръководя медицинския екип на Академия Лудогорец, притежавам медицинска практика в Разград и провеждам онлайн консултации.“

 

 

Д-р Якимов, какво Ви вдъхнови да напишете тази книга? Каква е необходимостта от създаването на „Спорт, здраве и ти“?

През дългогодишната ми практика често се сблъсквам с липсата на базови медицински познания при спортисти на всякакво ниво, техните треньори и родители. Причините за това не коментирам сега. Просто в мен узря идеята, че ако повечето елементарни правила ги има събрани на едно място, ще се спестят много грешки от здравословен и функционален характер и това би улеснило значително работата на треньори и състезатели.

 

Какви са основните принципи, които всеки спортист или активен човек трябва да спазва, за да запази добрата си физическа форма и да предотврати травми?

Всеки занимаващ се със спорт трябва да осъзнае, че спортуването не е само времето от стъпването на терена, пистата, тепиха или паркета до края на заниманието, а е свързано със специални грижи преди и след тренировка и състезание, хранене и сън. Това е и философията на книгата – изградете основата на спортния начин на живот чрез поставянето на т.н. „дреболии“ на правилните места и тогава пряката спортно-техническа работа ще даде резултати, понякога неочаквано добри!

 

Имате богат опит в работата със спортни отбори като ЦСКА, Литекс, Лудогорец и Спартак Варна. Какво беше най-голямото предизвикателство, с което се сблъскахте, когато започнахте да работите с професионални футболисти?

Най-голямото предизвикателство за мен като лекар по спортна медицина беше прилагането на целия набор от енциклопедични знания и похвати, които трябва да има един такъв лекар, при това в точния момент!

 

Как се адаптирате към различията в отбора, като възраст, ниво на физическа подготовка и индивидуални нужди на спортистите? Как намирате баланс между общото здраве на отбора и индивидуалните нужди на всеки футболист?

Точно това е един от основните моменти в спорта – индивидуалният подход във всяко едно отношение! Тук помагат не само знанията и опитът на съответно ниво. Помагат и познаването на народностни специфики в навиците и манталитета на хората, за което ми е помогнала работата в пет държави извън България и с хора от многото народности, с които съм работил. За щастие през последните години ползвам в работата си и генетичен анализ при спортисти, което е истинската персонализирана медицина!

В книгата си споменавате важността на профилактиката в спорта. Какви са най-често срещаните грешки, които хората правят, когато става въпрос за поддържане на здравето им в спортната дейност?

Хората не обичат да се говори за грешки… Нека кажа, че най-големият потенциал за растеж се крие в прецизиране на хранене, питеен режим, персонализирана превенция на травми и кондиционна подготовка.

 

Какво е важно да знаят хората относно възстановяването след тежки физически натоварвания или травми? Какви са основните стъпки, които трябва да предприемат?

Първо всеки спортуващ трябва да има един минимален пакет от знания за това какво трябва да прави и защо. След това да намери правилните специалисти, които да поставят всичко в процеса на правилното място. И „търпение“ – думата, която липсва в модерния свят.

 

Какви промени бихте искали да видите в здравната и спортната система на България, които биха могли да подобрят условията за възстановяване на спортистите?

Реално Спортната медицина е изхвърлена от здравната система на държавата. Малкото  лекари, които се опитваме  да поддържаме специалността воюваме ежедневно. Ще се радвам, ако НСА, спортните федерации и  Министерствата на здравеопазването и на спорта най-сетне чуят гласа ни.

 

Какъв е Вашият личен подход към поддържането на добро физическо здраве, и какви навици препоръчвате за всеки човек, независимо от възрастта или нивото на физическа активност?

Хранене, хидратация  и движение - това е ключът към здравето! Това са елементите от живота на семейството ми, които изпипваме и които препоръчвам на приятели и пациенти.

 

В книгата си акцентирате върху важността на хидратацията. Какви са рисковете от дехидратацията за спортистите и как това може да се отрази на тяхното представяне на терена?

Съществува  един крилат афоризъм – „Ти не си изморен или нетрениран – ти си жаден!“ . Имам доста солиден опит в изследването на хидратацията при спортисти, вкл. с научни разработки и публикации в списания. От обезводняване, дори остро причинено,  човек може да се докара до болестно състояние, при това без да го осъзнава! За това обяснявам и в книгата си. Ако е спортист. мисли, че не е добре трениран, ако не е спортист, търси таблетка за главоболие... Обезводняването се отразява на всички органи, не само на мускулите, и съм убеден, че ако всеки спортист разбере истината за това какво си причинява с обезводняване, едва ли няма да реагира!

 

Какъв съвет бихте дали на начинаещите спортисти относно баланса между почивка и активност в дните преди състезание?

Спортната форма и състезателното представяне е баланс между натоварване и възстановяване! Масова практика е да се залита в посока претоварване и неглижиране на възстановяване поради незнания! Треньорите и спортистите не са длъжни да разбират от всичко. Ние, хората, със специфични познания сме тук, ползвайте ни!

 

Интервюто направи за вас Ивелина Цветкова 

 

 

Можете да заявите книгата „Спорт, здраве и ти“ тук: https://dryakimov.eu/?page_id=1824

 

 


 

Откровено за вас: Разговор с д-р Ивайло Якимов за книгата му „Спорт, здраве и ти“

  Спортуването не е само времето от стъпването на терена, пистата, тепиха или паркета до края на заниманието…   Днешната ни среща е с...