Преди броени дни излезе от печат алманах „Споделяния 2“ (изд. „Многоточие“), на Благовещение – един от най-светлите и вдъхновяващи празници в българския календар. Не е случайно това, защото е дълбоко свързан с посланията, които носят творбите в него.
Изданието е посветено на 105-годишнината на НЧ „П.К.Яворов-1920“ гр. София, в знак на признателност към всички, които с талант и вдъхновение продължават мисията на словото – да вдъхновяват, да обединяват, да съхраняват светлината на българския дух.
Вече повече от век НЧ „П. К. Яворов – 1920“ в гр. София е дом на знанието, изкуството и духовността. В неговите стени ехтят гласовете на поколения творци, а перото на талантливи автори изплита нишките на времето в думи, които докосват сърцето.
Настоящият алманах е живо свидетелство за тази неугасваща традиция. Той събира в себе си стихотворения и разкази на творците от Литературен клуб „Калина Малина“ – хора, отдадени на словото, които с всяка своя творба запалват нова искра в пламъка на читалищния дух.
Народно читалище „П. К. Яворов 1920 г.“ е създадено на 18 април 1920 г. и е най-старото на територията на СО-район „Слатина“. Основано е пред къщата на Никола Златарев в софийската махала „Дуняците” (днес квартал „Гео Милев“).
Литературен клуб „Калина Малина” с ръководител Румяна Джапаридзе обединява пишещите творци от различни жанрове: поезия, проза, есе, разказ и други. Редовно участват в национални и международни фестивали и конкурси на литературна тематика. Организират се литературни четения, представяне на книги и участия в различни събития.
Читалището организира прояви, свързани с традиционни дати и събития от българския национален исторически и културен календар. Работи по краеведски инициативи за историята на квартал „Гео Милев” и район „Слатина”, както и по различни проекти.
Днешната ни среща е със Стилиян Стоименов – секретар на читалището, съставител на алманах „Споделяния 2“ и с Румяна Джапаридзе – ръководител на Литературен клуб „Калина Малина“, редактор на алманаха.
Добре дошли в „Откровено за вас“!
Г-н Стоименов, как се роди идеята за издаването на алманах „Споделяния 2“ и какво го прави специален спрямо първото издание?
С.С.: Идеята за издаване на сборник с творби на членовете-творци на Литературен клуб „Калина Малина“ при Народно читалище „П. К. Яворов-1920“ се роди през 2022 г., когато читалището кандидатства с проекта „Творчество без граници“ по програмата за възстановяване на организациите на любителското творчество на Национален фонд „Култура“. Това беше времето след пандемията от COVID-19, когато читалището постепенно възстановяваше дейностите си. Многоаспектният проект включваше още школите ни по пеене, китара и рисуване, както и клуба. За наша всеобща радост проектното ни предложение беше одобрено и така на бял свят през 2023 г. се появи Литературният алманах „Споделяния“. В него се публикуваха творби на основателите на клуба: една част от тях продължават творческото си развитие при нас, други за съжаление отидоха в безкрайността, но остават в спомените ни. След издаването на сборника и добрите отзиви, които получихме, решихме, че трябва да стане традиция клубът да издава периодично свое собствено издание, което е и такова на читалището.
Какво послание искате да остави „Споделяния – 2“ на своите читатели?
С.С.: Посланието на второто издание на алманаха е едно: творете със сърце и душа, с доброта и красота, независимо дали създавате литература, музика или изобразително изкуство.
Читалището отбелязва 105-годишнината си. Какво според Вас е най-ценното, което то е дало на поколенията през тези години?
С.С.: Най-ценното, което е дало читалището на поколенията назад и на поколенията в момента и в бъдещето е възможността да се запознаят с достиженията на музиката, културата и изкуството, както и с българските национални обичаи и традиции. Под стряхата на читалището творят и образоват малки и големи редица школи и състави под вещото ръководство на професионални педагози. Читалището е място за творческа дейност и изява.
Г-жо Джапаридзе, ако думите имаха форма и цвят, как бихте определили „Споделяния 2“ – като пъстра мозайка от гласове, като светлинен лъч през времето или като нещо съвсем различно?
Р.Д.: „Споделяния 2“ е четирилистна детелина, която излъчва и музика за душата.
А кое Ви развълнува най-много, докато подготвяхте алманаха?
Р.Д,: Да се докоснеш до най-фините и интимни мисли на редица талантливи хора е отговорно занимание, пълно с очарование.
Виждате ли общи послания, мотиви и теми, които обединяват творбите в сборника?
Р.Д.: Посланията на поетите и разказвачите са за любов и мир, и всеки го изразява по неповторим начин.
Какви са основните цели и мисията на клуб „Калина Малина“?
Р.Д.: Желанието за самоусъвършенстване е амбициозно чувство, което е съпътствано от ценното качество да можеш да понесеш и критика.
Има ли клубът традиции, които се спазват от поколения насам?
Р.Д.: Клуб „Калина Малина“ е млад литературен оазис – само на 7 години. От него започва да се гради традиция в дейностите на Народно читалище „П. К. Яворов-1920“ в областта на писменото слово.
А какво според Вас прави едно литературно произведение истински въздействащо?
Р.Д.: Искрената лична изповед, облъчена от таланта, подхранена от жизнено значими общочовешки теми.
Г-н Стоименов, какви предизвикателства среща читалището днес и как успява да съхрани и развие своята мисия?
С.С.: Предизвикателствата пред читалището са няколко: да съумее да приобщи към мисията си подрастващото поколение и младите хора, както и да намери път към тях; в същото време на трудности и изпитания в обществото и държавата да съхрани ролята и мисията си на духовно и културно средище и още по-активно да работи за местната общност. Разбира се, стъпвайки на вековните традиции на читалищната мисия до нови форми и дейности, с които да осмисли свободното време на децата и младежите.
Ако можехте да върнете времето назад, има ли момент от историята на читалището, на който бихте искали да станете свидетел?
С.С.: Аз съм свидетел на развитието на читалището вече 20 години. Надявам се и занапред да имам това удоволствие. Вярвам, че няма случайни неща и съдбата е отредила в този момент от развитието на читалището да бъда частица от него, заедно с родолюбивите му дейци от ръководството.
Из 105-годишната читалищна историческа диря има върхови и низходящи моменти. Бих искал да съм свидетел на основоположниците, които с ентусиазъм и жар са създали нещо уникално, живо и до днес. Искам да съм заедно с онези родолюбци, които издигат от нищото читалищната сграда, за да я изпълнят с живот. Искам да съм свидетел и защитник в онзи преломен момент, когато събарят читалищната сграда.
Какво Ви мотивира да се посветите на културната и читалищната дейност?
С.С.: Съвсем случайно попаднах в читалището преди 20 години, т.е. през 2005 г. още ученик в 10 клас станах редови читател на библиотеката. Животът понякога ни предоставя любопитни обрати и изненади. Вече студент, тогавашният председател Надка Николова ме покани да стана член на Настоятелството на читалището и да помагам за развитието на библиотеката. Тогава в читалището работеха две прекрасни дами, отдадени нему: Кина Иванова – секретар и Елена Шойлева – библиотекар. Приех предизвикателството и станах част от читалището. Кипящата ми буйна и млада кръв тръгна с дръзновение по този нелек път, но после улегнах и се вслушвах в думите на по-вещите от мен дългоголетни читалищни дейци и от тях взех мъдростта и опита. Постепенно изминах стълбицата от член на ръководството, после работех като библиотекар и след завършването на висшето си образование бях поканен от прекрасната Румяна Джапаридзе през 2012 г., тогава председател на читалището, да стана секретар. И така вече 13 години.
Ако трябва да опишете читалищния дух с три думи, кои биха били те?
С.С.: Мисия, традиция, бъдеще за България.
Как си представяте бъдещето на читалището и на литературния клуб след още 100 години?
С.С.: След 100 години и още 100 по 100, читалището и литературният клуб все така да са стожери и разпространители на изконната мисия на човека: творчеството. И една бленувана от редица поколения дейци на читалището: да има своя постоянен и светъл голям дом.
Какво е Вашето пожелание към читателите на „Споделяния – 2“?
С.С.: Да са живи, здрави и благословени да се радват на красотата и еуфоирята на света. И да намерят вдъхновение сред страниците на алманаха „Споделяния-2“, да разлистят с плам и удоволствие страниците му и с наслада да четат прекрасните творби на авторите му.
Р.Д.: Разберете ги и ги обичайте – тях – новите талантливи творци от Литературен клуб „Калина Малина“. Защото са искрени и всеотдайни! Защото споделят!
Интервюто направи за вас Ивелина Цветкова – гл. ред. в ИК „Многоточие“
Можете да ни последвате във фейсбук тук: https://www.facebook.com/izdatelstvo.mnogotochie